Od stycznia do grudnia, przez okrągły rok, Miejski Ośrodek Kultury angażuje się w szeroko pojętą pomoc innym.
W styczniu organizujemy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zbigniew Krówka przygotowuje tę imprezę przez wiele tygodni. Sami pozyskujemy od żorskich firm bony na usługi i produkty na licytację, aby zebrać jak najwięcej środków dla orkiestry. W okresie karnawału bezpłatnie udostępniamy naszą salę teatralną Fundacji Orange i Towarzystwu Kontrapunkt na organizację Balu Charytatywnego, z którego dochód co roku przeznaczany jest dla innej instytucji lub stowarzyszenia.
W ciągu roku odpowiadamy na wiele potrzeb, rodzących się w naszym mieście.
Bezpłatnie udostępniamy sale na wydarzenia, takie jak spektakle teatralne Stowarzyszenia Dzieci Matki Teresy, akcję Pola Nadziei żorskiego Hospicjum czy koncerty charytatywne. W marcu 2017 r. zorganizowano u nas koncert dla Aliny Białeckiej, wcześniej otworzyliśmy się na pomoc dla Mai Czarneckiej. Kilka lat wstecz żorski podróżnik Maciej Tarasin zbierał u nas środki na na leczenie swego bratanka. Pomagaliśmy w organizacji koncertu charytatywnego w 2013 r. na rzecz ochrony zwierząt w naszym mieście, a uczestnicy letnich półkolonii zbierali karmę i produkty dla zwierząt. Również Kino Na Starówce nie odmawia wsparcia w organizacji różnych przedsięwzięć.
Przekazujemy często gadżety na loterie fantowe i konkursy organizowane w ramach szkolnych i dzielnicowych festynów.
Jesteśmy także współorganizatorem Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który wspieramy techniką estradową, obsługą akustyczną i programem artystycznym.
Przed Bożym Narodzeniem włączamy się w akcję Szlachetna Paczka, którą przygotowują m.in. uczestnicy naszych zajęć. Także w grudniu dzieje się u nas Świąteczny Koncert i kiermasz charytatywny. Oprócz tych wszystkich działań kilka razy w roku zbieramy pieniążki dla Nikol Szafarczyk.
W naszych obiektach swoje siedziby mają stowarzyszenia i różne grupy, m.in. w klubie Wisus spotyka się Fundacja Robinson Crusoe, która zajmuje się usamodzielnianiem i wszechstronnym wspieraniem młodzieży z instytucji opieki zastępczej (domy dziecka, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka) zagrożonej wykluczeniem społecznym. O wielu mniejszych działaniach, dziejących się w naszych klubach i świetlicach czasem nawet nie wiemy.
Dodajmy jeszcze, że należymy do programu Duża Rodzina i Karta Seniora.
Wszystkie te działania pozwalają nam wykorzystać potencjał ośrodka kultury i pracujących tu osób, aby połączyć kulturę z działalnością społeczną.