Historia kina w Żorach sięga lat 50-tych XX wieku. Wybudowania kina z prawdziwego zdarzenia domagało się żorskie społeczeństwo od wielu lat. Wprawdzie od 1951 r. istniało kino w byłym poniemieckim sklepie, w którym mieściło się 60 osób, ale wyświetlano w nim filmy wyłącznie na taśmach 16 mm. Miejska Rada Narodowa (MRM) ustaliła, że najodpowiedniejszym miejscem na budowę kina byłby plac w centrum miasta na ruinach zburzonej synagogi. W roku 1957 powołano komitet budowy kina w składzie: przewodniczący Zbigniew Burkot, zastępca Stefania Chmielewska oraz Alojzy Dudek, Władysław Gliński, Joachim Kominek, Franciszek Pniak. Wszyscy ci ludzie bardzo pomagali przy budowie kina. Projekt budowy jak na ówczesne warunki przewidywał bardzo funkcjonalne kino: duży hol kasowy, poczekalnię z bufetem, salę widowiskową na 450 miejsc z balkonem. Budowę ukończono w rekordowym tempie 2 lat i 4 miesięcy. Obiekt oddano w dzierżawę Wojewódzkiemu Zarządowi Kin „Silesia-Film" w Katowicach. Już w lutym 1959 roku kino pod nazwą „Znicz" wyposażono we wszystkie potrzebne sprzęty i zostało oddane do użytku społeczeństwa. Uroczyste otwarcie odbyło się 5 lutego 1959 roku. Filmem, który zapoczątkował działalność kina w naszym mieście, było angielskie dzieło „Kurier carski". Przez ponad 30 lat zarządcą kina była Silesia - Film z Katowic, firma która zatrudniała wszystkich pracowników kina, czuwała nad repertuarem, jak również była w tamtych czasach jednym z największych dystrybutorów filmowych w Polsce.
W roku 1991 prywatna firma z Żor, którą reprezentowali Alicja Kowalska i Jerzy Domagała, przejęła kino z rąk Silesii, zmieniając tym samym nazwę kina na VEGA. Lata 90- te w kinie to były najlepsze czasy pod względem frekwencji. To właśnie wtedy powstały wielkie superprodukcje: „Park Jurajski", „ Titanic", „Ogniem i Mieczem", „Pan Tadeusz", „Młode wilki" . To tylko kilka przykładów, które w naszym mieście cieszyły się ogromną frekwencją.
Nic, co dobre, nie trwa wiecznie, przyszedł rok 2000, nastała era DVD i komputerów, które zdominowały kina, a jakby tego było mało, zaczęły powstawać sieci multipleksów z wieloma salami kinowymi. Małe kino w mieście przestało być atrakcją i w roku 2003 straciło następnego właściciela. W kwietniu 2003 roku żorskie władze podjęły decyzję o przejęciu kina i w maju już pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach znowu mieliśmy kino w mieście, tym razem pod nazwą Kino „Na Starówce". W rok później miasto zaczęło starać się o środki unijne na przebudowę budynku. Efektem działań był rozpoczęty w 2007 roku remont w ramach projektu „Scena na Starówce w Żorach": rozbudowa i modernizacja publicznej infrastruktury kulturalnej. Zadanie inwestycyjne zakończono we wrześniu 2008 roku. Zmieniono nazwę budynku na „Scenę na Starówce", która nawiązuje do wielofunkcyjności obiektu, bowiem oprócz wyświetlania filmów odbywają się tu koncerty, przedstawienia teatralne, kabarety i inne widowiska. Jednak w codziennym obiegu wciąż funkcjonuje również nazwa Kino „Na Starówce”. Obiekt wyposażony został w wysokiej klasy sprzęt projekcyjny i aparaturę nagłaśniającą. Uroczysta inauguracja Sceny „Na Starówce” miała miejsce 27 września 2008 roku. Obiektem zarządza Jolanta Hrycak.
Żorskie kino może pochwalić się znakomitym repertuarem. Wyświetla się w nim światowe produkcje, ale ze względu na rosnącą konkurencję w postaci multipleksów rozszerzyliśmy repertuar kina o filmy bardziej ambitne, wprowadziliśmy seanse Małej Akademii Filmowej i słynne już „Czwartki Konesera", które do dziś cieszą się dużą popularnością. To właśnie na tych seansach można poczuć magię prawdziwego kina, które nie ulega chwilowym modom i wszechogarniającej nas komercji.
Jednak aby być na bieżąco, musimy się rozwijać: od kilku lat jesteśmy także kinem 3D.
Do najważniejszych imprez w naszym kinie należą:
• Walentynki w kinie, Dzień Kobiet w kinie
• Seanse promocyjne z okazji Dnia Dziecka, Urodzin Miasta
• Akcja Lato i Zima w kinie,
• Kino Letnie
• Maraton Halloween,
• Sylwester w kinie, Noc Oscarowa.
Udostępniamy kino w celu organizacji tradycyjnego, żorskiego Konkursu Filmowego.
Najnowsza atrakcja kina to Babskie Wieczory organizowane we współpracy z przedsiębiorcami oferującymi usługi dla kobiet. Pracownicy tego miejsca są również zaangażowani przez całe wakacje w organizację imprez plenerowych „Śniadania i Wieczory na trawie”.
Obecnie największą popularnością cieszą się filmy adresowane do dzieci, na które rocznie wybiera się ponad 17 tys. widzów. Filmy w technologii 3D gromadzą ok. 3,5 tys. widzów. Na cykliczne seanse pod nazwą „Czwartek konesera” uczęszcza rocznie ponad 3 tys. widzów. Seanse dla szkół w ramach „Małej akademii filmu” to frekwencja 1 000 widzów.
W sumie dla przykładu w 2015 roku odbyło się ok. 960 seansów na których frekwencja wyniosła 42 850 widzów. Na imprezach zorganizowanych w Scenie (koncerty, spektakle, operetki itp.) frekwencja wynosi średnio 4-5 tys. widzów rocznie.
Kino jest lubianym miejscem, z którym mieszkańcy identyfikują się tak, jak z Domem Kultury. Wiele miejskich jednostek, instytucji oraz firm prywatnych wynajmuje kino w celu organizacji własnych imprez.