Wystawa dostępna w godzinach pracy Scena na Starówce do końca lutego.
Kolory szarości
Karton jest materiałem wszechobecnym w naszym życiu. A jednocześnie jednym z najbardziej pomijanych i niezauważonych. Niezliczone opakowania, paczki pojawiają się codziennie w naszych domach, dotykamy ich i natychmiast pozbywamy się. Karton, wywodząc się od natury, nie wraca do niej, znajdując miejsce zwykle na wysypisku.
W moich pracach pojawił się znienacka, najpierw z braku innych materiałów, potem pozostał z przesytu dominującymi wszędzie „klasycznymi” dekoracjami. Początkowo stał się dopełnieniem form florystycznych, a z czasem upomniał się o swoją rolę, stając się źródłem pomysłu na obraz.
Przy bogactwie kolorystycznym oraz różnorodności farb karton jawi się jako materiał pozbawiony możliwości twórczych, monotonny, mało szlachetny. Tymczasem jest on pełen pierwotnej czystości poprzez możliwość identyfikacji z naturą, a co za tym daje wyzwolenie ze sztucznej cywilizacji.
Praca z kartonem jest jednocześnie powtarzalna w sposobie kontaktu z materiałem, tak jak powtarzalne jest bicie serca, a jednocześnie przynosi zróżnicowane efekty, tak jak życie każdego człowieka.
Pojęcie obrazu w moich pracach wymyka się tradycyjnemu pojmowaniu. Nie jest to zamknięty w prostokącie kształt, wykonany narzędziem, farbą czy ołówkiem. Tutaj wszystko pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze mną, każdy fragment kartonu przechodzi przez moje palce, poddając się działaniu , tworząc nowe kształty, wśród których dominuje koło.
Moje działania można wpisać w nurt upcyklingu, nadającego nową, wyższą wartość przedmiotom wytworzonym z odpadów, resztek.
Tematem prac jest przyroda w skali makro, kora drzew, kształt kwiatu, ruch zboża na polu, zaorana ziemia… Podświetlone, ukazują swoje własne światło, objawiając różne oblicza w zależności od miejsca patrzenia. Technika to targany karton i sklejany kawałek po kawałku. Występują próby łączenia z własnoręcznie wykonaną ceramiką lub wyplotami z drutu.
Anna Bodzek-Sikora
Żorzanka, dyplomowana florystka, absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Katowicach – filia w Cieszynie, na co dzień pracuje w Studio Działań Artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.